Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie – Pychowicach został wzniesiony w roku 1962, pomimo tego że ówczesne władze PRL nie wydały pozwolenia na taką budowę.

Zewnętrzny wygląd świątyni prezentuje się nader skromnie. Wydłużona i niska konstrukcja nakryta jest wysokim, dwuspadowym dachem, a o sakralnym charakterze świadczy niewielka sygnaturka na szczycie i krzyż nad wejściem.
Bardzo oryginalnie wygląda wnętrze świątyni, patrząc z zewnątrz może się wydawać, że środek będzie niewielki i niczym się nie wyróżniający, lecz dzięki wykonaniu drewnianego stropu z odsłoniętą więźbą dachową, przestrzeń nabrała niezwykłego pośród krakowskich kościołów charakteru.

Ołtarz główny stworzył krakowski rzeźbiarz Antoni Baran, w jego środkowej wnęce umieszczono drewnianą figurę Serca Pana Jezusa. Po bokach znajdują się figury aniołów oraz Matki Boskiej i św. Józefa. Boczną ścianę zdobi obraz Serca Pana Jezusa zakupiony przez parafian do pierwszej kaplicy w Pychowicach zbudowanej w latach 1944-1945.

[Ostatnia modyfikacja: 17.IX.2006]

Źródło:
– Rożek M., Gondkowa B., 2003, Leksykon kościołów Krakowa, Verso Kraków, s. 133.