…zwany Arką Pana, wybudowany w latach 1967-1977 na obszarze Bieńczyc (obecnie część Nowej Huty). Kościół jest dziełem Wojciecha Pietrzyka, którego zamysłem było nawiązanie do Arki Noego. Kamieniem węgielnym jest fragment grobu św. Piotra w Rzymie, ofiarowany przez papieża Pawła VI. Świątynia została wzniesiona dzięki ofiarności ludzi.
– Ponad kościołem wznosi się wysoki krzyż w kształcie masztu, ozdobiony pozłacaną koroną.
– Elewacja kościoła jest okryta około 2 000 000 otoczaków, zebranych w górskich strumieniach.
– Przy ołtarzu głównym o kształcie dłoni, znajduje się tabernakulum – symbol steru Arki. W jego drzwiczkach umieszczono kryształki minerału przywiezionego z Księżyca.
– Wewnątrz świątyni, obok ołtarza zawieszona jest niezwykle ekspresyjna, jedyna w swoim rodzaju rzeźba Jezusa, dzieło Bronisława Chromego (znanego również m.in. dzięki zaprojektowaniu Smoka Wawelskiego).
– Droga krzyżowa namalowana przez Mariusza Lipińskiego, odbywa się w typowej polskiej wsi z początków dwudziestego wieku.
– Kaplica Pojednania w podziemiu kościoła, ozdobiona jest drewnianymi pietami, które nawiązują do tragedii Polaków w czasie drugiej wojny światowej.
– W kaplicy znajduje się także figura „Matki Boskiej Pancernej” – stworzona z odłamków, wydobytych z ciał polskich żołnierzy po bitwie pod Monte Cassino.

[Ostatnia modyfikacja: 17.IV.2006]

Źródło:
– Rożek M., Gondkowa B., 2003, Leksykon kościołów Krakowa, Verso Kraków, s. 92-93.